6 tipov, ako sa zbaviť chrápania

Prečítajte si 6 tipov, ako zatočiť s chrápaním a ktoré vám môžu pomôcť udržať pokoj a ticho vo vašej spálni.

 

Chrápanie je spôsobené vibráciou jazyka, úst, hrdla alebo dýchacích ciest v nose. Dochádza k nemu z dôvodu, že sa tieto časti tela pri spánku uvoľňujú a zužujú.

Faktory ovplyvňujúce chrápanie:

  • Nadváha
  • Fajčenie
  • Alkohol
  • Spánok na chrbte
  • Vek

Starnutie spôsobuje, že sa svaly krku viac uvoľňujú a to je dôvod, prečo mnoho starších ľudí častejšie chrápe. Obezita tiež prispieva k chrápaniu, pretože v oblasti krku je viac tukového tkaniva. Spôsob, akým sú štruktúrované nos a hrdlo, množstvo alkoholu, ktoré ste vypili  a dokonca aj poloha v spánku, to všetko môže hrať úlohu v tom, ako veľmi chrápete. Nezabúdajme na suchý vzduch, choroby,  dokonca aj alergie.

 

 

chrapani

Prečítajte si 6 tipov, ako zatočiť s chrápaním, ktoré vám môžu pomôcť udržať pokoj a ticho vo vašej domácnosti.

1. Suchý vzduch v spálni

Kúrenie v zime a klimatizácia v lete vysušujú vnútorný vzduch a jemné tkanivo v nose a krku je na tento stav citlivé. Používanie zvlhčovača vzduchu pomáha a uľahčuje dýchať nosom. Ak chcete dýchať ešte lepšie, môžete do zvlhčovača pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Mäta pieporná, olej z čajovníka a eukalyptus pomáhajú prirodzene, uvolnia nos a uľavia od chrápania.

 zvlhcovac

 

2. Sprcha pred spaním

Horúca sprcha s parou pred spaním pomáha uvoľniť upchatý nos, takže sa vám bude ľahšie dýchať. Alternatívne môžete paru inhalovať tak, že položíte misku s prevarenou vodou na stôl (v prípade potreby pridajte esenciálny olej) a nakloníte sa nad misku. Zhlboka dýchajte. Vydržte aspoň 5 až 10 minút.

3. Natrite nosné dierky

Ayurveda, indická 5000 rokov stará veda o živote, odporúča natierať nosné dierky sezamovým olejom alebo ghí pre elimináciu a tíšenie chrápania. Ghí je tiež známe ako prepustené maslo. Pre svoje liečivé vlastnosti sa používa v mnohých ajurvédskych liekoch. S čistými rukami môžete jednoducho použiť svoj malíček na masírovanie vnútra nosných dierok sezamovým olejom alebo mäkkým ghí. Uzavrite jednu nosnú dierku po druhej a vdychujte olej, aby ste zvlhčili nos viac vo vnútri. Opakujte pred spaním a ráno po prebudení.

4. Olivový olej a med

 

Olivový olej má silné protizápalové účinky a môže znížiť opuchy dýchacích ciest. Tiež zmierňuje bolesť a znižuje vibrácie v krku, ktoré spôsobujú chrápanie. Jednoducho si dajte dva až tri dúšky olivového oleja tesne predtým, než pôjdete spať.

Med má tiež protizápalové vlastnosti a pokrýva hrdlo, čím znižuje vibrácie spôsobujúce chrápanie. Zmiešajte jednu čajovú lyžičku medu v šálke horúcej vody alebo harmančekového či zázvorového čaju a vypite medzi večerou a spaním. Harmanček je známy ako svalový a nervový relaxant, ktorý vám pomôže lepšie spať. Zázvor má antibakteriálne účinky.

 olivovy olej

5. Spánok na boku.

Spánok na chrbte môže spôsobiť, že sa jazyk presunie do zadnej časti krku a zablokuje prúdenie vzduchu, čo spôsobí chrápanie. Namiesto toho spite na boku. Keď spíte na boku, vzduch prúdi ľahšie.

Tip: Váš vankúš môže byť vašim nejlepším spojencom, ale aj najhorším nepriateľom. Uistite sa, či vankúš správne podopiera hlavu a krk.

 

6. Preležaný a mäkký matrac

Ako môže váš matrac spôsobiť chrápanie?

K chrápaniu dochádza, ak sa vaše dýchacie cesty počas spánku príliš zúžia. Pokiaľ nie je vaša hlava pri spánku  správne podopretá, tak vaša spodná čeľusť sa otvorí, čo ďalej upchá vaše dýchacie cesty a spôsobí, že začnete chrápať alebo bude chrápanie ešte viac hlasnejšie. Ak váš matrac dostatočne nepodopiera krivku vášho chrbta a krku, môže to byť priamo príčinou vášho chrápania. Jedným z hlavných dôvodov, prečo váš matrac nemusí poskytovať dostatočnú podporu chrbtici je, že je príliš mäkký alebo preležaný.

 matrace

Uistite sa, či sa váš matrac prispôsobuje krivke vašej chrbtice

 

Ak nechcete, aby vám chrápanie narušovalo spánok, musíte zaistiť, aby sa váš matrac prispôsobil zakriveniu vašej chrbtice. Bez ohľadu na preferovanú polohu spánku by vaša chrbtica mala byť rovná, aby vaše dýchacie cesty zostali voľné.

Váš matrac potrebuje najmä podoprieť váš krk a hlavu. Ak sa váš matrac príliš prepadá, skúste ho prevrátiť, aby ste našli väčšiu oporu, alebo si zabezpečte nový. Životnosť kvalitného matraca sa pohybuje v rozmedzí 6-8 rokov.

Zvážte stredne tvrdý matrac

Aj keď by vás zvádzalo ku kúpe najtvrdšieho matraca, mohlo by to v skutočnosti viesť  ešte k väčším problémom. Rovnako ako keď je vaša posteľ príliš mäkká a ak je váš matrac príliš tvrdý, vaša chrbtica sa prirodzene neprehýba. To opäť ovplyvňuje vaše dýchacie cesty a môže spôsobiť, že chrápanie naruší váš spánok. Miesto toho zvážte výber stredne tvrdého matraca s s pamäťovou penou alebo latexom.

Pokiaľ vás chrápanie a nočné lapanie po dychu trápi dlhšiu dobu, navštívte vášho lekára, môže sa jednať o spánkové apnoe alebo iný zdravotný problém