Kúpil som si pred časom nový matrac, tuhší, vybral som si ho sám, tuhosť mi vyhovuje. Ráno sa však prebúdzam neodpočinutý, chrbát ma tak už nebolí - ako na mojom pôvodnom, ale mal som inú predstavu o tom, ako sa budem ráno cítiť. Čím to je? Matrac je so spájanej peny a obsahuje kokos. Ďakujem za radu. Jaroslav

Pán Jaroslav, materiály spájaná pena rôznej hustoty a kokosové dosky rôznej výšky sú používané v matracoch aby bola zaistená dostatočná tuhosť, resp. nosnosť matraca, napr. u matracov určených pre užívateľov s vyššou váhou. Ak si prajete naozaj tuhšie ležanie a nepatríte do vyššej váhovej kategórie, pri kúpe tohto matraca musíte počítať s horšími anatomickými vlastnosťami a väčšou frekvenciou otáčania. To isté platí u všetkých matracov, ktoré budú vzhľadom k Vašej váhe nevhodne tuhé. Doporučujem preto konzultáciu v našej on-line poradni, kde sa budeme môcť výberom detailnejšie zaoberať.

Dobrý deň, niekde som sa dočítala, že matrace s lenivou penou sú najlepšie. Je to tak naozaj? Ďakujem za odpoveď. Bederová

Dobrý deň pani Bederová, bohužiaľ vo všeobecnosti tomu tak nie je. Je treba si ustrážiť hustotu visco (lenivej) peny a to platí u všetkých typov pien.Matrace, ktoré sú zostavené z pien s nízkou hustotou (kg/m³) sú spravidla lacnejšie, pena je príliš mäkká a aj keď sa vo výnimočných prípadoch na matrac podarí správne uložiť chrbát - bude sa Vám na ňom zle otáčať. S odolnosťou materiálu proti preležaniu je to samozrejme horšie. Naviac nesmieme zabudnúť, že nie každý je milovník mäkkého ležania! Ako naprostú špičku doporučujem matrac CUREM. Veľmi kvalitné visco peny sú v typoch: Super Fox, Solar Gold a Spirit Superior Visco. Aj napriek tomu, že visco pena najlepšie rozkladá váhu, asi 15-20% klientov ju pre jej vlastnosti odmieta, preto doporučujem si ju vyskúšať osobne na niektorých z našich pobočiek.

 

Chcem si kúpiť krycí matrac a dať ho na svoj starý matrac, ktorý mi už nevyhovuje . Syn tvrdí , že si mám kúpiť nový matrac . Čo mi poradíte a načo teda potom tie krycie matrace sú ?

Krycie matrace sú vyrobené z pien o výške 4-7 cm. Z toho je zrejmé, že masívne preležaný matrac (viac ako 3cm) tým už nevylepšíme a chrbátu nepomôžeme. Na preležanom matraci vzniká efekt hojdacej siete a prehnutý chrbát bolí, o polohe na boku radšej nehovorím. V tomto prípade je správne kúpiť nový matrac. (Nutné uviesť i hygienickú závadnosť matracov starších 10 rokov). Ak máte ešte dobrý a zároveň tuhší matrac, potom s použitím krycieho matraca budete veľmi spokojná. Nutné pripomenúť, že na mäkké matrace sa nehodí.
Odporúčam krycí matrac LAZY TOP z viscoelastickej-lenivej peny s kvalitným prateľným poťahom.

Počula som, že najlepšia je lenivá pena. Ako to teda je?

Je to podobné ako s gulášom. Záleží na tom, kto ho uvaril a hlavne z čoho. Chutiť bude tiež každému inak. Pri matracoch je najdôležitejšia hustota použitej peny (kg/m³) a výška jadra. Obecne platí: matrac s nízkou objemovou hustotou peny (tzv.riedke) a výškou jadra pod 13 cm sú: náchylné k predčasnému preležaniu, neposkytujú správne uloženie chrbtice vo všetkých polohách, majú nízku nosnosť a hodia sa iba k občasnému (náhradnému) prespaniu. Ich nižšia cena tak zodpovedá nízkej kvalite.
Lenivá (viscoelastická-pamäťová-thermo) pena je v súčasnosti veľmi obľúbený materiál nielen u matracov, ale veľmi vyhľadávané sú aj anatomické vankúše a krycie matrace. Vďaka svojej otvorenej bunkovej štruktúre vzduch nestláčame, ale vytláčame do susedných buniek. Zároveň telesnou teplotou zahriata pena mäkne. Docieli sa tak otlačenie tela, lepšie rozloženie váhy, čím sa minimalizuje koncentrácia tlaku na tzv. kritické tlakové miesta CPP (bok, bedrá, ramená). To má za následok zníženie otáčania za noc a tým výrazné skvalitnenie spánku (nenarušujú sa spánkove cykly) = väčší odpočinok, uvoľnenie a regenerácia organizmu. 

Odporúčam kúpiť rovno 1 kvalitný matrac, ako za rovnaký čas užívania (7-8 rokov) opakovane kupovať až 3 lacné. Náklady sú vyššie a klamete tým svoje zdravie a pohodu!

Môžem kúpiť 7 ročnému chlapcovi "dospelácky" matrac?

Áno. V období keď dieťa opúšťa natrvalo detskú postieľku by malo mať pripravený kvalitný matrac. Tento matrac sa od tzv. "dospeláckych" nijako nelíši. Nenechajte sa zmiasť vysokou nosnosťou matraca. Jedná sa o údaj, ktorý iba limituje zaťaženie. Neurčuje teda, že matrac s nosnosťou do 130 kg je iba pre zdatnejších užívateľov. Medzi váhou a správnou mierou zaborenia existuje priama úmera. Vždy je však pravidlom správna poloha chrbtice (v polohe na boku je krčná chrbtica v rovine s celou chrbticou, na chrbte matrac kopíruje prirodzený tvar chrbtice). Matrac by mal mať strednú tuhosť, u dievčat vynimočne mierne mäkší. Nezabudnite, že chrbtica sa vyvíja u niekoho až do 21-roku! Vhodný matrac musí mať min. výšku jadra 13cm a víac. Pozor na lacné matrace - ich nízka cena vypovedá o použití materiálu s nízkou objemovou hodnotou (pod 28kg/m³). Lacný matrac (pod cca 100€) nie je určený na každodenné spanie nech je z akéhokoľvek "revolučného" materiálu a veľmi skoro sa preleží.

Ako si vybrať rošt k matracu?

Pri popise matraca máte vždy uvedené, aký k nemu doporučujeme rošt. Na latexový sa hodí lamelový rošt, polohovací rošt, ale aj motorový rošt. Neodporúča sa uložiť na dosku (matrac musí dýchať). Latexové matrace sú ohybné a skvelo sa prispôsobia polohovaniu roštu. Pružinové matrace - najvhodnejšie uloženie je na pevnú dosku alebo pevný rošt. Matrace z peny Flexifoam, matrace z lenivej peny a matrace zo studenej peny, matrace z bio peny, matrace gelové, matrace z Curefoam peny - doporučujeme uložiť na lamelový rošt.

Som po operácii bedrového krčka. Vážim asi 85 kg. Aký matrac by ste mi odporučili.

V zásade platí, že po operáciach tohto charakteru je nevhodný matrac tuhší. Rozhodne odporúčame matrac stredne tuhý až mäkší. Tu je veľmi praktický matrac partnerský alebo dvojtvrdostný. Voľba rozdielnej tuhosti strán matraca Vám umožní reagovať na zmeny zdravotného stavu. Ideálne sú matrace: celý rad Curem, Hypnos. Odporúčame  konzultáciu a vlastný výber na niektorej z našich pobočiek.

Aká je priemerná životnosť matraca?

Priemerná životnosť matraca sa pohybuje v rozmedzí 5-10 rokov. Predovšetkým s ohľadom na hygienické hľadisko odporúčame obmedziť dobu užívania matraca a po uplynutí jeho životnosti vymeniť za nový. V posteli trávite minimálne 1/3 života, nešetrite preto na úkor svojho zdravia!
Ak balansujete na hranici odporúčanej nosnosti matraca alebo ju viac či menej prekračujete, musíte počítať s kratšou životnosťou. Pri prekročení nosnosti matrac neposkytuje uvádzané anatomické resp. ortopedické vlastnosti. Jednoducho povedané matrac veľmi rýchlo preležíte a vaša chrbtica nie je pri spánku v správnej polohe. Skôr či neskôr sa dostavia bolesti v dôsledku dočasného či trvalého poškodenia nervov vystupujúcich z chrbticového kanála. Známe ako "vystreľovanie" bolesti do končatín, zlou funkciou orgánov apod.