fotka

Pri výbere matraca je treba zohľadniť tieto faktory:

  • vek a zdravotný stav, obzvlášť chrbtice , bedier, atd. (vek je dôležitý u detí)
  • váhu a výšku užívateľa
  • tuhosť väzov a napätie svalov daného jedinca (určenie kineziologického typu)
  • tuhosť a výška matraca
  • spôsob uloženia matraca (doska,rošt...)
  • koľko sme ochotní do svojho zdravia investovať
  • trvajte na snímateľnom /prateľnom poťahu
  • hľadajte na výrobkoch označenie zdravotnej nezávadnosti tzv.OEKO-TEX STANDARD 100

Spánok je najdôležitejšou formou odpočinku a regenerácie každého človeka.

Fyzické a psychické sily človeka sa regenerujú a telo čerpá energiu pre ďalší deň. Kvalita spánku závisí mimo iného na vhodne vybranom matraci (rošte). Ako sa ale orientovať v súčasnej ponuke matracov? Zákazník je zahltený informáciami z médií, orientuje sa v ponuke väčšiny výrobcov, pozná technické parametre jednotlivých materiálov, ale keď sa má rozhodnúť, ktorý matrac vybrať, je často bezradný. Náš e-shop matrace-mapemi.sk ponúka prehľadnú ponuku produktov rozdelených podľa niekoľkých kritérii. Veríme, že vám uľahčíme výber matraca a budete s touto voľbou spokojní.
Pred nákupom vášho individuálneho spacieho systému doporučujeme odbornú konzultáciu v našej predajni alebo je tu pre vás firemný špecialista na telefóne: (+421 948 372 362 po-pia 9-18 hod.). Nasledujúce informácie by vám mali pomôcť pri výbere vhodného typu matraca v závislosti na vašich požiadavkach, podklade (pokiaľ ho ale chcete tiež vymeniť), a z hľadiska ďalších vlastností matracov.

Tvrdosť matraca

Tvrdosť matraca patrí medzi najdôležitejšie faktory pri výbere matraca. Záleží i na akom matraci je človek zvyknutý spať. Pri výbere sa však vzhľadom k meniacemu sa zdravotnému stavu nemožno zvykom príliš ovplyvňovať.Aktuálny stav vás často prinúti k zmene tuhosti - samozrejme, že v prospech vášho pohodlia a zdravia. Firma MAPEMI uvádza  pri svojich výrobkoch 10 stupňov tvrdosti (mäkká až tvrdá).

Hmotnosť užívateľa

Pri výbere matraca je potrebné prihliadnuť k váhovej kategórii. Naše matrace sú opatrené štítkom s maximálnou doporučenou záťažou. Váha na hranici nosnosti samozrejme skracuje životnosť matraca, resp. dobu, po ktorú bude matrac vykazovať vyhovujúce anatomicko-ortopedické vlastnosti.

Vek užívateľa

Kvalita spánku má zásadný význam pre všetky vekové kategórie. Deti potrebujú pre zdravý rast a vývoj kvalitný, skôr pevnejší matrac so strednou tvrdosťou. U mladých ľudí je záujem o tuhšie spanie a čím je človek starší, mal by použiť mäkší a elastickejší matrac.Ten by mal byť kombinovaný s lamelovým roštom. Vhodnou alternatívou sú polohovateľné lamelové rošty. Seniori ocenia predovšetkým motorové typy. U kojencov a batoliat nepodceňujeme výber. "Matrac" v dodávke s novou postieľkou na 99% neplní požiadavky pre správny vývoj dieťaťa.

Zdravie užívateľa

Často sú bolesti chrbta a krčnej chrbtice spôsobené nesprávnym uložením chrbtice pri spánku. Doba strávená na lôžku je až 1/3 nášho života, nemožno teda vplyv matraca na naše zdravie bagatelizovať. Správne uloženie chrbtice (stavcov a platničiek) má zásadný vplyv na funkciu všetkých orgánov! Stavce a platničky vychýlené zo svojej prirodzenej polohy poškodzujú nervové zväzky , cez ktoré vedú informácie do všetkých miest v našom tele. Takto poškodený nerv nevedie správne (niekedy vôbec - ochrnutie, apod.) pokyny pre funkciu orgánov. Následky sú fatálne: bolesti všetkých druhov a intenzity, disfunkcia orgánov (ľadviny,pečeň,pľúca,srdce,črevá atď.) tzv. "vystrelovanie" bolesti do končatín apod.
Spôsob uloženia matraca
Správne uložený matrac by nemal ležať na pevnej doske. Nedochádza tak k dobrému prevetraniu matraca. Lepšou variantou sú drevené latové rošty, ktoré zaručia prevzdušnenie matraca. Priečky roštu by mali mať šírku okolo 5 cm a vzdialenosť medzi nimi voľte aspoň 4 cm. Omnoho lepšou variantou sú rošty z predpružených lamiel. Zatiaľ čo na drevenom rošte je matrac pri zaťažení veľmi stlačený, vďaka lamelovému roštu sa viac prehne a šetrí sa. Lamelový rošt napomáha väčšej elastičnosti matraca a lepšie sa prispôsobuje vášmu telu. Polohovací lamelový rošt oceníte pri čítaní alebo sledovaní televízie. Unavené nohy alebo bolestivá chrbtica si odpočinú pri nadvihnutí dolnej časti roštu. U motorových polohovacích roštov odpadá manipulácia s roštom a matracom pri každej zmene nastavenia. To je veľká výhoda u dlhodobo chorých ľudí, ale i zdravý človek si rád dopraje luxus. Jedinečná je možnosť využitia motorového roštu pre cvičenie pri bolestiach chrbta. Jednoducho povedané "naťahovanie", resp. trakčný pohyb uvoľňuje stuhnuté svalstvo a zároveň vracia pôvodný tvar stlačeným platničkam.

Charakter užívania matraca

Voľte matrac podľa toho, do akého prostredia bude určený. Niektoré druhy matracov sú určené pre príležitostné spanie (chaty,ubytovne,hotely). Tu postačia matrace polyuretánové a niektoré sendvičové. Dobrou alternatívou sú i pružinové matrace. Ich najväčšou prednosťou je ich vzdušnosť. Na každodenné spanie volíme typy matracov podľa vašich požiadaviek.

Poťah

U matracov kladieme dôraz nielen na ich obsah, ale tiež na typ poťahu. Kvalitná povrchová látka je prešitá dutým vláknom rôznej gramáže. Pre podšitie sa často používa netkaná textília. Z takto spracovaného látkového sendviča je potom vyrobený poťah opatrený zipsom (delí poťah na dve polovice=môžete prať iba hornú časť!)Záleži len na výrobcovi či zvolí poťah snímateľný alebo pevný. Jednou z mnohých nevýhod pevného poťahu je neprateľnosť. Poťah sa nedá z matraca vyzliecť a preto sme pri čistení nútení použiť iba špongiu alebo kefu. Agresívny pot a ďalšie nečistoty po čase preniknú do jadra, ktoré rýchlo stratí svoje anatomicko-ortopedické vlastnosti-preleží sa. Veľkým nebezpečím pre zdravie je následné premnoženie roztočov, na ktorých výkaly sme alergickí. Vznik mikroplesní a húb je tiež veľmi častým javom u matracov neodvetraných odspodu + s nesnímateľným poťahom. Častým sprievodným javom sú potom dýchacie potiaže až astmatického charakteru. Niektoré typy poťahov majú preto špeciálnu úpravu pre alergikov. Jedná sa o značkové poťahy ako sú MicroCare, Aloe Vera, Bamboo, Soja, Jojoba, atď. Tieto poťahy majú špeciálnu úpravu pleteniny, ktorá bez akýchkoľvek chemických prísad chráni pred roztočmi, baktériami a mnohými hubami. Navyše výborne odvádzajú vlhkosť od tela, rýchlo schnú a sú príjemné na dotyk.
Praním poťahu v práčke odstránime nielen nečistoty, ale aj roztoče a plesne. Pre likvidáciu roztočov je však nevyhnutná pracia teplota min.60°C.

Veľkosť matraca

Musí byť prispôsobená užívateľovi. Dĺžka matraca by mala byť o 15 cm väčšia než je výška užívateľa a šírka lôžka pre jedného človeka 90-100 cm. Dvojlôžkový matrac by mal byť od 160 cm. Dva alebo jeden veľký matrac? Jediná výhoda jedného veľkého matraca je absencia medzery medzi matracami. Veľký matrac má ale veľa nevýhod. Vďaka rozdielnosti postáv, váhy a výšky každého človeka je väčšinou obtiažne vybrať matrac, ktorý svojou tuhosťou bude partnerom vyhovovať. Každé otočenie partnera je na veľkom matraci cítiť a výskum ukázal, že sa na matraci pri bežnom spánku človek otočí asi 60 krát za noc. Vyrobíme pre Vás ľubovoľný rozmer, cenu atypov napr. 73x169 cm apod., je možné konzultovať na tel. č. +421 948 372 362 po-pia 9-18 hod.

Jadro matraca

Tašková pružina

Dlhodobý komfort prostredníctvom integrovaných anatomických zón, samostatne uložené pružinky výborne kopírujú a rozkládajú váhu tela. Vyznačujú sa dobrou priedušnosťou. Vhodné uloženie na pevnej alebo odvetranej doske alebo pevnom rošte (medzery medzi latami by nemali presiahnúť 4 cm). 

Flexifoam®

Nová tepelne modifikovaná kompaktná PUR pena vyrábaná výhradne firmou Hilding Anders ČR a.s., patrí k novej generácii PUR pien. Matrac sa vyrába od štandardných, až po luxusné zónové sendviče. Mimo typov vystužených kokos - latexovými doskami je možné použitie v kombinácii s polohovateľným roštom, ale matrac kopíruje rošt pod záťažou (tj. pokiaľ na matraci ležíte) . Matrace z peny Flexifoam® sú v podobe monoblokov alebo sendviča. V závislosti na zložení sendviča, v kombinácii rôznych hustôt pien a perforácii jadra či masážnych prvkov polohovej vrstvy, poskytujú vynikajúce podmienky pre spánok. Zloženie sendviče sa tak líši pre každý typ matraca a má vplyv na tuhosť , ortopedické a relaxačné vlastnosti matraca.
Flexifoam® jadrá predstavujú vysoký komfort, pri ležaní udržujú chrbticu v správnej anatomickej polohe. Vďaka výrobnej technológii odľahčovaním vodnej expanzie je dosiahnutá optimálna tuhosť a nízka hmotnosť matraca. Vhodné je uloženie na lamelový rošt. Pre zaťaženie nad 60 kg nesmie byť objemová hustota peny nižšia ako 28kg/m³.

Studená pena (HR pena)

Otvorená bunková  štruktúra porovnateľná s prírodnou hubou je základom pre jadro s dlhou životnosťou. Rovnako tak má aj vynikajúcu cirkuláciu vzduchu, čím sa zaisťuje príjemnú klímu pre spánok . Materiál je pomerne ľahký , takže i slabší ľudia môžu matrac bez problémov obracať a otáčať. Vhodné je  uloženie na pevný alebo lamelový rošt. 

Latex 

Vynikajúca prispôsobiteľnosť a pružnosť jadra poskytuje užívateľovi uvoľnenie namáhaných svalov. Vďaka vhodnej kombinácii prírodného a syntetického latexu majú tieto matrace dlhú životnosť. Vhodné je uloženie na pevný alebo lamelový rošt, vynikajúca kopírovateľnosť jadra umožňuje použitie v kombinácii s polohovateľnými lamelovými roštami. 

Viscoelastická (lenivá, pamäťová, thermo)

Komfort najvyššej triedy, Klima-Tex technológia a tvarová pamäť peny umožňuje citlivo reagovať na telesné teplo, vďaka tomu dokáže tento jedinečný materiál plne reflektovať na krivky tela. Poskytuje ideálne rozloženie váhy a minimalizuje koncentráciu tlaku na boky a ramena, čím minimalizuje počet otočení za noc.(ideálne je do 60x/noc). 

BIO pena

Jedná sa o penu s vlastnosťami studenej peny, kde sú suroviny vyrábané z ropy nahradené prírodnými olejmi (verenga , sója ai.). Tento fakt má pozitívny dopad na ekológiu, šetrí ekosystém a prináša viac prírody do našich spální. Naviac má táto pena unikátny vplyv na výsledné vlastnosti vyrábaných matracov: násobí sa ťažnosť (elasticita), znižuje sa tlaková deformácia, zvyšuje sa odrazová pružnosť

RE pena

Táto pena je tvorená zmesou spájaných Flexifoam alebo HR pien. Matracu dodáva tuhší charakter a výrazne zvyšuje jeho nosnosť.'' 

 

Životnosť matraca.

Dĺžka každodenného užívania matraca sa pohybuje od 5 do 10 rokov. Orientačným indikátorom životnosti môže byť doba záruky. Životnosť ovplyvňuje dodržiavanie parametrov nosnosti, správne ošetrovanie, spôsob uloženia, správne hygienické návyky (frekvencia výmeny plachty apod.), teplota a vlhkosť prostredia. Matrace sú záťažovo testované až 200 000 krát.


Pre správny výber prikrýviek, vankúšov, prípadne podložiek do postele ponúkame nasledujúci stručný návod:

1. Pred nákupom výrobku do postele zvažte, ktorá z jeho vlastností je pre vás najdôležitejšia: hrejivosť, materiálové zloženie, možnosť vyvárania, komfortné spanie, vysoká schopnosť absorbcie potu alebo pachov, zvýšené relaxačné účinky, apod. Vychádzajte vždy z individuálnych potrieb užívateľa a prostredia, v ktorom bude výrobok používaný (spálňa,chata, detská izba, zvýšená prašnosť v okolí, chladnejšie alebo teplejšie prostredie, a pod.) Aj napriek tomu, že základné informácie sú u každého nášho výrobku vždy uvedené, konzultujte svoje požiadavky a predstavy s predávajúcim. Každý človek je originál!
2. Vyberajte výrobky, ktoré svojou konštrukciou, použitými materiálmi a zhotovením dávajú vyššiu záruku kvality (životnosť, zrážanlivosť, povrchový materiál, značkové náplne, konfekčné spracovanie, apod).
3. Pri nákupe žiadajte čo najviac informácii o výrobku (zákazník má právo na čo najúplnejšie informácie o vlastnostiach tovaru, jeho údržbe a prípadných obmedzeniach pri používaní a údržbe).
Zodpovedný výrobca informuje zákazníka o každom svojom výrobku formou priloženého letáčika alebo informačnej kartičky.