Vyznáte sa v matracových materiáloch?

Súčasný trh s matracmi zaplavili matrac z rôznych materiálov. Jednotlivé druhy sa od seba líšia napr. Postupom výroby, bunkovou štruktúrou, vzdušnosťou pod. To všetko ovplyvňuje ich elasticitu, tuhosť, húževnatosť a životnosť. Zoznámte sa s tými najznámejšími a najpoužívanejšími materiálmi.

materiály

Každý materiál matraca má svoje výhody aj nevýhody. Niektoré typy matracov nie sú vhodné pre deti, iné na polohovacie rošty a ďalšie pre tých, ktorí trpia nadmerným potením. Zásadnú úlohu zohráva aj kvalita materiálu. U nás nájdete iba matrace od overených českých a slovenských výrobcov. Vďaka použitiu tých najkvalitnejších materiálov a záťažovým testom u nami ponúkaných matracov nájdete záručnú dobu až 10 rokov.

 

PUR pena

PUR pena je najčastejšie používaná pena pre výrobu matracov vzhľadom k jej nízkej cene. Býva používaná u lacnejších matracov a jej nevýhodou je horšia priedušnosť (neodporúčame do vlhších miestností) a vďaka jej menšej hustote je nutné tiež počítať s kratšou životnosťou matraca oproti ostatným penám.

+ cenaPUR_600_200

- priedušnosť

- životnosť

NÁŠ TIP: 

 1. Matrac Elastic 15cm - Pohodlný a kvalitný matrac zložený z mäkšej pružnej peny, kokosovej spevňujúcej dosky a kvalitnej peny s vyššou tuhosťou. Vhodný aj pre deti.
 2. Matrac Aneta 20cm - Komfortný, sendvičový obojstranný matrac zložený z troch vrstiev kvalitnej PUR peny rôznych tuhostí.

 

Flexifoam pena® 

Ak hľadáte kompaktnú kvalitnú PUR penu, ktorá disponuje vysokou elasticitou, tvarovou stálosťou, húževnatosťou a dlhou životnosťou tak je skvelou voľbou Flexifoam pena® nová tepelne modifikovaná kompaktná PUR pena. Matrace vyrobené z peny Flexifoam® ponúkame vo forme monoblokov alebo ako sendviče (v spracovaní RE = spájaná pena, zvyšuje tuhosť a nosnosť jadrá), často býva kombinovaná aj s bio penou alebo studenou penou. Zloženie každého sendviča je veľmi špecifické.

+ priedušnosť

+ životnosť

- o trochu vyššia cena oproti obyčajnej PUR pene

NÁŠ TIP:

 1. Matrac Solar Mapex 18cm - Matrac z pružnej a pevnej peny Flexifoam®, obohatený o odľahčujúcu pamäťovú penu v ramenných zónach pre pohodlie ramenných kĺbov, najmä pri spánku na boku.
 2. Matrac Romantika Kašmír - Vysoký robustný ortopedický matrac s vysokou nosnosťou a tuhosťou - zvýšená opora pri vstávaní. Vhodný pro alergikov. Poťah Kašmír Plus. Záruka 5 rokov.
 3. Matrac Enigma 20cm - Komfortný 20 cm vysoký matrac s prateľným poťahom. Obojstranné prevedenie, 7 zón. Ortopedický, anatomický, hygienický.

 

Studená pena

Studená pena HR má oproti PUR pene väčšiu priedušnosť. Pre studenú penu je typická otvorená štruktúra buniek. Najvyššie by sme vám ju predstavili na morskej hube, ktorej pórovitosť je dosť podobná s pórovitosťou matracovej studenej peny. Vďaka nej je viac odolná vyvíjanému tlaku, má vysokú vzdušnosť, elasticitu a lepšie odvádza vlhko a prebytočné teplo. Jedná sa o penu s dlhšou životnosťou, než je tomu u PUR peny, je odolnejšia proti preležaniu a lepšie drží tvar. A nebojte sa, nie je studená. Je vyrábaná tzv. Studeným procesom.

+ priedušnosťstudena_600_200

+ životnosť a odolnosť

+ väčšia elasticita

- o trochu vyššia cena oproti PUR pene

NÁŠ TIP: 

 1. Matrac Super Fox Blue - Odolný a vzdušný matrac s vynikajúcimi termoregulačnými účinkami. Skvelá voľba pre astmatikov a alergikov. Záruka 6 rokov.
 2. Matrac Medical Concept 24cm - Vysoký ortopedický zónový matrac pre všetky vekové a váhové kategórie. Obe strany matraca majú zdravotnú profiláciu. Odporúčame pri bolestiach chrbta a kĺbov. Záruka 5 rokov.
 3. Tropico Guard Antibacterial 20cm - Ortopedický matrac pre všetky vekové aj váhové kategórie. Bez lepidiel, mimoriadne pružný a prispôsobivý. Záruka 5 rokov.

 

Pamäťová pena

Pamäťová pena (lenivá pena) nenesie svoje označenie len tak. Je naozaj lenivá - pri pôsobení ľudského tepla mäkne a tvaruje sa podľa kriviek uloženej časti tela. Ak sa zdvihnete, do pôvodného tvaru sa vracia veľmi pomaly. Nazýva sa tiež pamäťová alebo viscoelastická pena. Pamäťová pena má výbornú tvarovú stálosť. Ideálne rozloží váhu tela, čím minimalizuje tlak na kĺby a neprerušuje krvný obeh. Použitím na ložnej ploche vášho matraca docielite pokojný spánok bez častého nočného budenia. Výborné ortopedické vlastnosti.

+ perfektné prispôsobenie sa telu a optimalizácia tuhostimemory_600_200

+ nehojdá sa

+ pohodlný spánok v každej polohe

- nevhodná pre deti

- vzhľadom na citlivosť na teplo sa človek na pamäťovej pene viac potí (u kvalitných matracov je riešené vzdušným jadrom, kvalitným poťahom)

NÁŠ TIP:

 1. Matrac Super Fox - Najpredávanejší matrac s pamäťovou penou. Odľahčí kĺbom a poskytne chrbtici potrebnú oporu. Záruka 6 rokov.
 2. Matrac Spirit Superior Visco - Luxusný ortopedický matrac s pamäťovou penou, ktorá uľaví kĺbom. Záruka 10 rokov. Obojstranný.
 3. Matrac Dream Lux 19cm - Komfortný-zónový matrac s pamäťovou penou s prevzdušňovacími kanálikmi. Špeciálna ramenná a bedrová zóna.

 

Pružinové matrace

Pružinové matrace poznáme od nepamäti. Aj tento typ matracov však prešiel vývojom a z Bonell pružín, ktoré nepríjemne vŕzgali a plocha matraca telo nekopírovala, na trh prišli taštičkové pružiny. Taštičkový matrac je zložený z pružín, ktoré sú vložené do tzv. Látkovej taštičky, tá pružiny chráni. Pružiny nie sú prepojené, každá reaguje na krivku tela zvlášť a perfektneho tak okopíruje. Pružinové matrace vynikajú svojou vzdušnosťou.

+ vzdušnépruzniny

+ skvelé ortopedické vlastnosti

+ dlhá životnosť

- nevhodné na polohovací rošt

- vyššia nákupná cena

- horší manipulácia (matrace sú ťažšie)

NÁŠ TIP: 

 1. Matrac Arabela 24cm - Vzdušný matrac so škridlovými pružinami, studenou penou a kokosovou výstuhou na tuhšej strane. Vďaka tomu, že každá škridlová pružina reaguje samostatne, matrac dokonale kopíruje a podopiera telo. Záruka 5 rokov.
 2. Matrac Austin Air GelTouch 26cm - Unikátna Hybridná pena GelTouch a studená pena na ložnej ploche prináša svalovú relaxáciu a úľavu kĺbom pri zachovaní vysokej miery priedušnosti. Vhodné i pre osoby, ktoré se viac potia. Záruka 7 rokov.
 3. Matrac Spirit Superior Comodore - Vrcholná konštrukcia 1500 taškových pružín s ložnou plochou z latexu a visco peny. Latexová jemnosť a pamäťový odľahčujúci efekt. Záruka 10 rokov.

 

Latex

Výhodou latexových matracov je ich vysoká pružnosť, tvarová stálosť a odolnosť. Latexové matrace sú vhodné pre alergikov a deti. Vďaka ich prispôsobivosti sú vhodné pre polohovacie rošty.

+ priedušnosť a vysoká bodová elasticitalatex

+ výborné ortopedické vlastnosti

+ vhodná pre alergikov

+ termoregulácia

+ dlhá životnosť

- vyššia cena

- vyššia hmotnosť

NÁŠ TIP:

 1. Matrac Šárka Tropico - Detský matrac so vzdušným latexom, pružnou studenou penou a prešívaným poťahom prateľným na vyváranie. Rozdielna tuhosť strán.
 2. Matrac Klára Tropico 15cm - Špičkový celolatexový matrac strednej tuhosti. Záruka 5 rokov.
 3. Matrac Spirit Superior Latex - Super jemná vrstva vzdušného latexu s vrstvou pamäťovej peny perfektne okopíruje krivky tela bez potenia. Záruka 10 rokov.

 

Kokosové dosky 

Používajú sa na spevnenie jadra matraca a zvyšujú odolnosť matraca.
kokos

NÁŠ TIP:

 1. Matrac Romantika Kašmír - Vysoký robustný ortopedický matrac s vysokou nosnosťou a tuhosťou - zvýšená opora pri vstávaní. Vhodný pro alergikov. Poťah Kašmír Plus. Záruka 5 rokov.
 2. Matrac Relax 18cm - Obojstranný matrac. Jednoduchým otočením môžete voliť studenú alebo pamäťovú penu. Matrac je spevnený kokosovou doskou. Záruka 5 rokov.
 3. Matrac Arabela Hard 24cm - Tuhší variant obľúbeného matraca Arabela so škridlovými pružinami, jedinečnou hybridnou penou a kokosovou výstuhou na oboch stranách. Záruka 5 rokov.

  

Pena CuremfoamTM

Ak túžite po naozaj pokojnom luxusnom spaní, kúpte si matrace Curem, na ktorých výrobu bola použitá objemná viscopena CuremfoamTM.

Dosahuje podobné vlastnosti ako lenivá pena, avšak vďaka otvorenej štruktúre buniek a špeciálnej technológii nástreku má jedinečné odľahčujúce účinky. Po zahriatí navodzuje pocit podobný stavu "beztiaže".

+ dokonale kopíruje telocurem

+ výborné ortopedické vlastnosti

+ záruka 10 rokov

- vyššia cena

NÁŠ TIP:

 1. Kategória matracov Curem - Matrac Curem C 3000 HY, Matrac Curem C 3500, Matrac Curem C 4500, Matrac Curem C 7000 XD

 

Hybridné peny

Kombinujú vlastnosti rôznych pien. Dokonalú prispôsobivosť pamäťovej peny, vzdušnosť studenej peny a odolnosť latexu.

+ prispôsobivosťpena

+ odolnosť

+ vzdušnosť

- vyššia cena

NÁŠ TIP:

 1. Matrac Kolos Bio Ecology 24cm - Obojstranný matrac s bio a gélovou hybridnou penou. Robustný partnerský matrac s veľkým rozdielom tuhosti strán. Záruka 6 rokov.
 2. Matrac Spirit Superior Triumph - Pohodlie a regenerácia na odolnej a vzdušnej XDURA pene. Pre spánok bez potenia. Záruka 10 rokov.
 3. Matrac Spirit Superior Nucleus - Špičkový matrac s tromi pocitmi ležania so špeciálnou DNA Nucleo ramennou zónou a odolnou XDURA penou. S nosnosťou až 200kg a zárukou 10 rokov.

 

                                                                        matrace