Ako bojovať s jarnou únavou? Zdravým spánkom!

Zima už je nenávratne preč a s ňou aj krátke dni a dlhé noci. Vonku svieti slnko, vtáky spievajú, kvety kvitnú, ale vám sa nič nechce a najradšej by ste si naordinovali zimný spánok? Prečo každý rok veľa ľudí trápi jarná únava? Aké zbrane proti nej pomáhajú? Dáme vám pár tipov, čo robiť, aby ste sa ráno prebúdzali plní energie a vydržalo vám to po celý deň.

Spamätajte sa z náročnej zimy čo najrýchlejšie

Jarná únava má príčinu v zimnom období, telo je totiž unavené zo zimných mesiacov, kedy čelilo rôznym infekčným ochoreniam, chladnému počasiu a navyše nedostávalo dostatok denného svetla. Aj keď slnko a rozkvitajúca príroda láka k aktivite, energia chýba. Zistite, aké sú vlastne prejavy jarnej únavy.

Ako ju čo najlepšie načerpať?

  • Spite pravidelne aspoň sedem hodín denne.
  • Dbajte na to, aby bol spánok nerušený a pokojný.
  • V popoludňajších hodinách si zdriemnite maximálne na dvadsať minút.

Ak sa vám v noci zle spí, pretože doma máte už starý a preležaný matrac, jar je najlepším obdobím pre obstaranie nového a kvalitného matraca!

Doprajte si jarnú očistu tela

K načerpaniu energie vám pomôže aj úprava vášho jedálnička. Po dlhej zime telu chýba veľa vitamínov a minerálov, ktoré nájdete v čerstvej zelenine a ovocí. Je naopak zanesené rôznymi priemyselne spracovanými potravinami a prejedanie  sa sladkosťami cez sviatky mu tiež príliš neprospelo.

Začnite teda premýšľať nad tým, čo vaše telo potrebuje a doprajte mu to!

  • zelenina a ovocie
  • obilniny a strukoviny
  • orechy a semienka
  • kyslé mliečne výrobky

Dôležitý je aj pravidelný pitný režim. Pite preto čistú vodu alebo bylinkové čaje. Vyhnite sa naopak sladkým nápojom a kofeínu, ktorý síce dokáže rýchlo dodať energiu, ale len na krátky čas. Pre úplnú očistu je dobré na pár dní alebo týždňov vynechať aj alkohol.