Ako vybrať správny rošt pod matrac?

Vybavujete si novú spálňu a premýšľate, aký zvoliť do vašej postele rošt? Možností je veľa, rošt však musíte vyberať s ohľadom na to, aký na ňom bude ležať matrac. Ideálne je však rošt z látok alebo lamiel, ktorý zaistí dostatočnú cirkuláciu vzduchu! Prečítajte si, aké sú potom výhody polohovateľných roštov, a pod akú matrac si ich môžete zaobstarať.

Lamelový rošt zvýši pohodlie vášho spánku

Máte doma ešte posteľ s pevnou doskou pod matracom? Tak sa chytro porozhliadnite po novom modeli! Odborníci na spánok pevnú dosku pod matracom neodporúčajú, pretože zabraňuje prúdeniu vzduchu v matraci, ktorý je  dôležitý pre odparovanie vodných pár. Pevnú dosku je možné použiť len pod pružinový matrac.

  • každú noc vypotíte približne liter tekutín, v lete je to ešte viac
  • pot s nečistotami, ako sú zvyšky kože a vlasy, slúži ako potrava pre roztoče
  • okrem roztočov sa vo vlhkých matracoch darí aj plesniam

Preto je nutné zaistiť matracui odvetrávanie, k tomu slúžia latkové alebo lamelové rošty z priečok, medzi ktorými sú dostatočne veľké medzery. Pružné lamely navyše prispievajú k odpruženiu matraca pri prevaľovaní, bude sa vám na nich spať pohodlnejšie ako na obyčajných latkách a predĺžite tak aj životnosť matraca.

 rost

Na polohovateľný rošt sa nehodia pružinové matrace

Ak v posteli radi trávite veľa času aj inak ako spánkom, oplatí sa vám obstaranie polohovateľného roštu. V našej ponuke nájdete ručne polohovateľné rošty aj rošty motorové, ktoré si nastavíte pomocou ovládača.

  • zdvihnutá časť pod chrbtom zaistí aj v polosede zdravú a prirodzenú polohu chrbtice
  • nadzdvihnutím časti roštu pod nohami prospejete vášmu krvnému obehu a predídete vzniku kŕčových žíl.

Niektoré matrace však nie sú pre umiestnenia na polohovateľný rošt vhodné. Pri pružinových matracoch by napríklad pri ohýbaní matraca mohlo dôjsť k trvalému poškodeniu pružín. Vhodnejšie sú penové matrace.