Chráňte svoj matrac - predĺžite jej životnosť

Ako by sa vám páčilo, keby ste vedeli niekoľkými jednoduchými trikmi predĺžiť životnosť svojej matraca až na dvojnásobok? Nie je to nič zložité - stačí udržiavať matrac v čistote a používať a prať poťahy alebo matracové chrániče.

Chráňte svoj matrac – predĺžite mu životnosť

Ešte než sa pustíme do chráničov a poťahov, tak si pripomenieme hlavné zásady pre udržanie matrace v 100% kondícii:

  • Používajte taký rošt, na ktorom sa matrac nedeformuje a ktorý ju pevne podoprie.
  • Matrac jednostranne nezaťažujte, neklaďte naň ťažké predmety, pravidelne ho otáčajte.
  • Matrac tiež čas od času poriadne prevetrajte.
  • Praním poťahu sa zbavíte roztočov
  • Poťahy potom chránia matrac pred nečistotami, ktoré slúžia ako potrava roztočom. V starších typoch matracov, ktoré sa predávali bez poťahu alebo boli rovno zabudované v čalúnenej posteli, zostávali nečistoty a roztočom sa v nich veľmi darilo.


Snímateľné poťahy môžete pravidelne prať (najmenej na 60 ° C) a tým výrazne znížiť populáciu roztočov. Predídete tak možnej  alergii na roztoče, ktorá by vám v noci komplikovala spánok.

Vyskúšajte matracové chrániče

Životnosť matraca vám pomôžu predĺžiť aj matracové chrániče, ktoré sa ukladajú pod prestieradlo a upevňujú sa pomocou gumičiek k matracu. Matrac pred rôznymi nečistotami ochráni ešte lepšie ako poťah. Rovnako ako poťahy sú aj chrániče prateľné, niektoré dokonca až na 95 °.

 potah-matracechranic-matrace

Matracové chrániče odporúčame predovšetkým ľuďom so zvýšenou potivosťou alebo alergikom. Oceníte ich však aj v chorobe, kedy matrac ochráni nielen pred vypotenou tekutinou, ale aj pred vírusmi a baktériami.

Najvyššiu ochranu zaista nepriepustné podložky

Pre malé deti alebo osoby trpiace inkontinenciou sú vhodné nepriepustné podložky. Používajú sa aj v nemocniciach alebo hoteloch, kde je hygiena lôžka na prvom mieste.

Nepriepustná podložka je vlastne nepriepustná len z časti - chráni matrac pred tekutinami, ale prepúšťa vzduch.

Keď budete navyše dodržiavať ďalšie pokyny výrobcov matracov, budete často vetrať v spálni a vaše deti si z matraca neurobia trampolínu, verte, že vám matrac poslúži ešte veľmi dlho.