Čo by rozhodne nemalo chýbať v izbe malého prváčika?

Nástup do školy je veľká zmena. Čas, ktorý mal predškolák len na hranie, musí teraz rozdeliť a časť venovať aj učeniu. Tomuto prerodu je preto potrebné prispôsobiť aj detskú izbu. Čo v ňom nesmie chýbať? Rozhodne kvalitná posteľ pre deti s vhodným detským matracom, písací stôl a stoličky, ale aj úložné priestory pre učenie, písacie potreby alebo školský batoh. A to nie je všetko.

Izbička, v ktorej sa vyvádza aj študuje

Pri zariadzovaní detskej izby myslite na to, akým činnostiam sa bude školáčik venovať. krem hrania sa tu bude aj učiť, ale aj odpočívať. Preto je dôležité izbu rozdeliť na 3 základné zóny:

  1. študijná,
  2. relaxačná,
  3. hracia.

Podľa názvu ľahko spoznáte, na čo daný priestor bude slúžiť. Vďaka kvalitne vybaveným zónam budete mať istotu, že dieťa trávi čas vždy v tom najvhodnejšom prostredí podľa toho, čomu sa práve venuje.

Nerozlučná dvojica: stolička a písací stôl

Stoličky a písací stôl patria k základnému vybaveniu malého školáčika. Nízky stolček, ktorý slúžil na hranie a kreatívne tvorenie, by mal vystriedať poriadny písací stôl, ktorého rozmery by mali byť minimálne 60 × 120 cm. Správnym sedacím návykom a držaniu tela pomôžete, ak do izby umiestnite výškovo nastaviteľný stôl. Niektoré modely umožňujú aj nastavenie sklonu pracovnej dosky, čo sa hodí predovšetkým pri čítaní.

Nezabudnite tiež na kvalitnú ergonomickú stoličku. U nej by malo byť možné nastaviť nielen výšku sedadla, ale aj sklon operadla alebo výšku područiek. Výšku sedadla by malo byť možné nastaviť tak, aby mal prváčik chodidlá na zemi položené celou plochou a kolenami by mal zvierať pravý uhol. Pravý uhol by mal zvierať aj chrbát a stehná.

Najmä dostatok úložného priestoru

Do izbičky pribudnú školské potreby a vybavenie. Preto je dôležité, aby malo dieťa v izbe dostatok úložného priestoru. Stôl by mal byť opatrený zásuvkami alebo by pod ním mal byť aspoň zásuvkový kontajner, do ktorého si dieťa schová puzdro na písacie potreby, štetce, papiere a ďalšie nevyhnutnosti.

Na stole by mal byť organizér na písacie potreby, v ktorom budú prehľadne uložené pastelky, ceruzky, perá, guma, nožnice a pravítko. Samozrejme nesmie chýbať ani stolná lampička, ktorá dobre posvieti pri učení. Dostatok svetla je dôležitý kvôli tomu, aby si žiačik nekazil oči.

Okrem toho bude potrebné izbičku vybaviť aj knižnicou, šatníkovou skriňou a komodami. Do skrine si môže dieťa cez prázdniny či víkend uložiť

školský batoh. Cez týždeň by ho mal napríklad pod stolom, aby bol vždy po ruke, keď si bude žiačik podľa rozvrhu chystať učenie na ďalší deň.

pokoj_pro_prvnacka

Zdravý spánok a samé jednotky

Aby bol žiačik schopný v škole podávať skvelé výkony, je potrebné, aby bol dostatočne odpočinutý. Preto starostlivo vyberajte nielen detskú posteľ, ale aj kvalitný detský matrac, prikrývku a vankúš.Posteľ pre prváka už môže mať rozmery klasickej dospeláckej postele. Matrac by potom mal zodpovedať rozmerom postele. Štandardne teda sa jedná o veľkosť 90 × 200 cm. Zvoliť môžete kvalitné penové matrace skladajúce sa z niekoľkých vrstiev pien. Pri výbere nezabudnite zohľadniť, aby matrac poskytoval správnu oporu chrbtice. Ideálny je matrac strednej tuhosti. K matracu rovno kúpte aj prateľný poťah, ktorý ho chráni pred nečistotami. Pri zašpinení ho ľahko zložíte a vyperiete.

Kvalitný spánok podporíte aj správnym výberom lôžkovín. Medzi najobľúbenejšie sa radia tie, ktoré sú vyrobené z dutého vlákna. Duté vlákno je vhodné aj pre alergikov, pretože nezadržiava prach ani roztoče. Deti si posteľ ešte viac zamilujú, keď ju doplníte krásnymi obliečkami s postavičkami z populárnych rozprávok, zvieratkami alebo športovou tématikou.

pokoj_pro_prvnacka

Hra a relax do detskej izby určite patrí

Aj keď dieťa nastúpilo do školy, neznamená to, že sa prestane hrať. Ak by ste miestnosť prispôsobili len učeniu, pravdepodobne by sa prváčik cítil veľmi demotivovaný. Preto si vyhrajte aj pri zariaďovaní relaxačnej a hernej zóny.

V izbičke sa bude perfektne vynímať hojdacia sieť alebo šplhacie lano. Veľa zábavy si deti užijú aj v indiánskom teepee. Na stenu môžete zavesiť basketbalový kôš, do ktorého sa deti môžu triafať mäkkým balónom. Steny vyzdobte tabuľami alebo popisovateľnými tapetami a nechajte deti tvoriť.

 V relaxačnej časti môže byť knižnica s obľúbenými knižkami, pohovka, kreslo alebo trendy sedací vak.

V kútiku na čítanie nesmie chýbať stojacia či stolná lampa. Pokiaľ bojujete s priestorom, môžete zvoliť lampu nástennú.

Doprajte svojmu prváčikovi krásnu izbičku, v ktorej sa bude nielen rád hrať, ale aj učiť a odpočívať.