Dostatok spánku je základom pre zdravý životný štýl

Radami a odporúčaniami, ako vylepšiť svoj životný štýl, je všade okolo nás množstvo. A úplne oprávnene, pretože faktorov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť naše zdravie a psychickú pohodu, neustále pribúda. Najlepšou obranou je komplexné dodržiavanie zdravého životného štýlu, predovšetkým dostatok plnohodnotného spánku.

Tri faktory, ktoré vám predĺžia a skvalitnia život

Čo všetko sa dá pod pojmom "zdravý životný štýl" predstaviť? Odborníci uvádzajú, že životný štýl až z 80% stanovuje kvalitu nášho života. Zvyšných 20% je predurčených genetickými dispozíciami a zdravotnou starostlivosťou.

Zdravý životný štýl je udávaný 3 zásadami:

  • vyváženým a pestrým jedálničkom bohatým na vitamíny, minerály a zdraviu prospešnými látkami , získanými z ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov, živočíšnych produktov, a pod. Úplne zásadný je dostatok tekutín. Avšak pozor, inak bude vyzerať zdravá strava päťdesiatročného muža, inak dvadsaťročného aktívneho športovca!
  • pravidelným aktívnym cvičením. S veľkou obľubou sa v poslednej dobe stretáva cyklistika, plávanie, jogging, spinning, squash alebo tenis. Pohybové aktivity pomáhajú predchádzať vzniku obezity, a s ňou spojeným civilizačným  chorobám  - cukrovke, vysokému krvnému tlaku, ateroskleróze, apod.
  • dostatočným odpočinkom. Niekto má rád prechádzky v lese, iný si radšej číta, počúva hudbu, chodí do galérie alebo sa stretáva s priateľmi. Nech už patríte ku ktorejkoľvek skupine, základným oddychom pre všetkých je dostatočný a zdravý spánok.

Zdravý spánok nepodceňujte

Pri spánku dochádza k regenerácii organizmu, načerpaniu nových síl a energie. Ak je ho nedostatok alebo nie je kvalitný, postupne sa objavujú poruchy spánku, výkyvy nálady, nervové vypätie, zhoršenie pamäti a ďalšie zdravotné ťažkosti.

  • Množstvo spánku je u každého jedinca individuálne, u dospelých sa bežne odporúča 6-8 hodín denne.
  • Na kvalitu spánku má zásadný vplyv prostredie, v ktorom zaspávate (ideálna teplota v spálni je do 20°C, čerstvý vzduch, čistota, tma a ticho), vhodne zvolený matrac a rošt. V spálni by podľa feng shui nemali byť rušivé predmety, ako napríklad zrkadlá. Ak sa v noci často budíte alebo sa ráno budíte celí dolámaní, pravdepodobne je na čase váš starý matrac vymeniť. Ak budete potrebovať poradiť, zavolajte na našu infolinku 0948 372 362, radi vám pomôžeme.

Dodržiavať zásady zdravého životného štýlu teda neznamená len zdravo jesť a cvičiť, ale tiež dostatočne spať. Nielenže dosiahnete dobrú fyzickú kondíciu, ale aj psychickú pohodu. Nadarmo sa totiž nehovorí: v zdravom tele, zdravý duch.