Matrac pre bábätko vyberajte starostlivo

Narodenie nového človiečika prináša veľa radosti, ale aj starostí. Je potrebné zabezpečiť prvotnú výbavu, ktorá zahŕňa napr. oblečenie, plienky, hračky, detskú kozmetiku, kočík a tiež postieľku s matracom. Ak čakáte bábätko, prečítajte si naše rady, na čo sa zamerať pri výbere matraca pre deti.

5 pravidiel ako vybrať matrac pre bábätko

1. Vyžadujte dobrú priedušnosť

Dnes sa vyrábajú matrace z rôznych materiálov - lenivej a studenej peny, bio peny, latexu, kokosových vlákien, pohánky, apod. Pre vaše bábätko si vyberte taký materiál, ktorý má vetracie kanáliky, veľké póry alebo otvorenú štruktúru buniek - teda dobrú priedušnosť. Je dôležitá pre zaistenie dostatočného prúdenia vzduchu a odvod vlhkosti. Tieto parametre nájdeme pri studenej pene. A nemajte obavu, nie je studená. Vyrába sa tzv. studeným procesom. Maximálnu priedušnosť podporí tiež kvalitný rošt pod matracom.

2. Anatomické zóny sú zbytočné

Ďalší faktor, ktorý by ste mali vziať do úvahy, je tuhosť matraca. Vyberajte stredne tvrdý až tvrdší matrac, ktorý detskej chrbtici poskytuje ideálnu oporu. Aj keď máte dobré skúsenosti s anatomickým zónovaním matracov pre dospelých, pri detskom matraci to nevyžadujte. Bábätká rýchlo rastú, takže by ste museli kupovať nový matrac cca po 3 mesiacoch a navyše sa v noci veľakrát pretočia. Ustrážiť, aby stále spali na zmäkčených miestach, by bola nadľudská úloha.

spanok_deti

3. Poťah by mal mať jednoduchú údržbu

Aby ste ochránili detský matrac a udržali ho v čistote, je nutné vybrať si matrac so snímateľným a prateľným poťahom minimálne na 60°C. To je totiž teplota, ktorá zničí väčšinu nežiadúcich organizmov. Pre jednoduchú manipuláciu je dobré, keď sa poťah dá rozdeliť na dve polovice. V našej ponuke nájdete matrac do detskej postieľky Vojta. Poťah matraca Vojta aj Vojta Travel (matrac do cestovnej postieľky) je certifikovaný podľa noriem OEKO-TEX.

4. Pozor na veľkosť

Ak sa rozhodnete pre konkrétny matrac pre deti, poriadne si premerajte veľkosť postieľky. Ak by medzi matracom a okrajom postieľky bolo viac ako 2 cm prázdneho miesta, mohlo by sa vaše bábätko zraniť. Verte, že detské pršteky sa dostanú všade. Ak vezmeme do úvahy, že novorodenec spočiatku prespí väčšinu dňa, investícia do nového matraca sa určite oplatí. Veď najväčšou odmenou za vynaloženú snahu a úsilie rodičov je zdravé a šťastné dieťa.

5. Použitie monitora dychu

Preverte si, či je matrac vhodný pre použitie s monitorom dychu. Monitor dychu kontroluje, či dieťatko v postieľke správne dýcha.

spanok_deti

Prečo by ste mali odmietnuť starší zdedený matrac

Investícia do novej výbavičkyje pomerne vysoká, preto sa niet čomu diviť, že sa veľa rodičov snaží ušetriť na veciach, ktoré sa dajú použiť viackrát. Takto môžete využiť zdedenú zimnú bundu, jedálenskú stoličku alebo aj drevenú postieľku, avšak matrac si do nej určite kúpte nový. Pri malých deťoch sú kladené vysoké nároky na hygienu, pri lôžku obzvlášť. Staršie matrace môžu obsahovať mnoho nebezpečných roztočov, baktérií a plesní, ktoré sú často príčinou vzniku alergií a astmy. Zaobstaraním nového matraca a používaním kvalitného chrániča sa tomuto riziku vyhnete. Budete mať istotu, že vaše dieťatko spí v naozaj čistom prostredí.
Staršie matrace navyše môžu byť v najviac zaťažovaných miestach preležané alebo zdeformované, čo môže negatívne ovplyvniť vývoj detskej chrbtice. Podobne venujte vysokú pozornosť aj výberu kočíka a jeho matraca pre zdravý spánok a správny vývoj tela vášho dieťatka.