Vianoce podľa Feng Shui

Tradičné čínske učenie má až nečakane veľa spoločného s našimi Vianocami. Odporúča napríklad veľké upratovanie, sviatočnú výzdobu a bohatú štedrovečernú večeru.

Pre pokojné Vianoce plné pohody je možné nečakane nájsť inšpiráciu aj v učení feng shui!

Vchodové dvere, stôl, stromček. Vo vianočnom čase by ste sa mali podľa čínskeho učenia feng shui zamerať práve na tieto tri veci. To ale neznamená, že si zvyšok bytu nezaslúži vašu pozornosť.

Hoci je feng shui čínske učenie o harmonickej domácnosti, má prekvapivo blízko k tradičným vianočným zvykom. Ak ich dodržíte, bude cez váš domovo prúdiť pozitívna energia a vstúpite do nového roka oddýchnutí a plní síl.


1) Ozdobte si vchodové dvere

Vchodovými dverami vchádzate domov nielen vy, ale aj vaša rodina a priatelia. Podľa feng shui sa preto jedná o veľmi dôležité miesto. NA  Vianoce obzvlášť, pretože sú to sviatky pospolitosti a dverami by k vám mali vchádzať ľudia, ktorí sú vám blízki. Ozdobené dvere podľa čínskeho učenia návštevy priťahujú a vôbec najlepšie je ako dekoráciu použiť ihličnatú vetvu s tromi vetvičkami. Tie symbolizujú nebo, zem a človeka.


2) Urobte generálne upratovanie

S adventom prichádza koniec roka a príprava na nasledujúci rok. Z domu by sa mal odstrániť starý neporiadok, pretože upratovaním zároveň čistíte sami seba. So starými a nepotrebnými vecami totiž zahadzujete aj staré emócie a do nového roka vstupujete s čistým štítom.


3) Zamerajte sa na stôl

U štedrovečernej večere sa schádza celá rodina, preto veľmi záleží na stole, na ktorom sa večera podáva. Mal by byť guľatý alebo oválny (aby na nikoho nemierili rohy) a nemala by u neho byť žiadna prázdna stolička. Stôl by sa tiež nemal kývať, pretože symbolizuje vzťahy v rodine. Mal by byť bohato ozdobený a plný jedla, aby mala rodina v ďalšom roku hojnosť.


4) Nerobte zo stromčeka dominantu

Stromček by nemal v miestnosti dominovať, pretože má špicatý tvar a prirodzene jangovú energiu. Aby ste dosiahli rovnováhu, ozdobte ho najmä guľatými ozdobami. Stromček by mal byť ideálne v juhovýchodnej časti bytu, ktorá je oblasťou pre-prosperitu a bohatstvo.

5) Kúpte si zlaté a červené ozdoby

Samotné ozdoby by mali byť okrúhle a sklenené, aby čo najviac odrážali svetlo sviečok. Najlepšími farbami sú podľa feng shui zlatá a červená. Symbolizujú lásku, bohatstvo a navyše sú teplé a sú tak v dokonalej rovnováhe k studeným zimným farbám, ktoré dominujú vonku.


6) Pustite harmóniu aj do spálne

Vianoce majú byť plné lásky a pohody. Láska je podľa feng shui úzko spojená so spálňou, preto ju pred Vianocami upracte dôkladne. Je tiež ideálna doba, aby ste si do nej zaobstarali niečo nové. Základom harmonickej spálne je pevná drevená posteľ, na ktorú patra  kvalitné matrace a set vankúšov s prikrývkami. Na Vianoce si navyše môžete urobiť radosť a vybrať si vianočne ladené obliečky pre dokonalé dokreslenie atmosféry.