Viete, pod čím spíte?

Ak vynecháme horúce letné noci, väčšina z nás si spánok bez vankúša a prikrývky nedokáže vôbec predstaviť. Pri chladných večeroch sa zaboríme do prikrývky s hebkými obliečkami a necháme sa príjemne hriať. Ale čo nás vôbec tak hreje, ako sa to udržiava, a z čoho si môžeme vybrať? Čítajte ďalej.

Rozmery a materiály lôžkovín

Počas spánku dochádza k automatickému ochladzovaniu tela. Aby nedošlo k jeho podchladeniu, je potreba ho zahriať a udržiavať v stálej teplote. Tým správnym pomocníkom je prikrývka.

Vyrába sa v bežných rozmeroch 135/140x200 alebo 135/140x220 cm v predĺženej dĺžke pre jedného spáča, veľkej obľube sa tešia aj tzv. "francúzske prikrývky" veľkosti 200/220/240x200/220 cm pre dvoch.
Aby si v priebehu spánku odpočinuli aj naše svaly a kĺby, je potreba uložiť chrbticu do roviny. K tomu nám pomáha vankúš. Štandardným rozmerom, ktorý sa bežne vyskytuje v našich domácnostiach, je 70x90 cm. Existujú aj vankúše špeciálne ergonomicky vytvarované pre spanie na boku, na bruchu alebo na chrbte. Sú to tzv. "anatomické vankúše", vyrobené zvyčajne z lenivej peny. Fixujú chrbticu v optimálnej polohe, čím prispievajú k zmierneniu a odstráneniu bolestí hlavy, krku, šije.

Čo nás hreje?

Aj keď majú vankúš a prikrývka inú veľkosť a slúžia k inému účelu, materiál a konštrukciu majú rovnakú: ide o vak naplnený hrejivou výplňou. Jej druh a množstvo zásadne ovplyvňuje výsledné vlastnosti. V dnešnej dobe nájdete na trhu:

Perie

 Niekto naň nedá dopustiť, iný ho zatracuje. Každopádne v minulosti patrilo k najviac rozšíreným výplniam posteľného vybavenia. Má výborné termoizolačné vlastnosti, dokáže rýchlo vytvoriť teplo a dlho si ho udržať. Jeho nevýhodou je náročná údržba - v domácom prostredí sa vôbec neodporúča prať, takže sa musí nosiť do čistiarne k chemickému čisteniu. Jeho nevýhodou bola v minulosti aj náročná údržba, pretože niektoré výrobky sa v domácom prostredí vôbec neodporúčali prať a museli sa nosiť do čistiarne k chemickému čisteniu. Dnes sú však už páperové prikrývky a vankúše prateľné aj na 60° C a tak aj to, že perie nie je vhodné pre alergikov u kvalitných a prateľných produktov, neplatí.

Polyesterové vlákno

Veľmi obľúbeným materiálom je v dnešnej dobe polyesterové vlákno. V posteľných doplnkoch by sme ho našli v podobe guľôčok alebo tzv. "dutých vlákien". Ich kvalita a množstvo ovplyvňuje kvalitu spánku a životnosť výrobkov, ktorých súčasťou sú. Pokiaľ si vyberiete ich lacnejšiu variantu, guličky sa k sebe zlepia a vytvoria chumáčiky. Pre dlhodobé užívanie a pravidelné pranie sú potom nepoužiteľné.

Silanizované vlákna

Lepšie je trochu si priplatiť a zaobstarať si skutočne kvalitné vankúše a prikrývky so silanizovaným vláknom. Ide o vyššie uvedené duté vlákno, upravené chemickým procesom tzv. silanizácie - na povrch vlákna sa nanášajú polysiloxány obsahujúce reaktívnu väzbu, ktorá ďalej reaguje s vodou. Vznikajúce siloxány sa stávajú nerozpustnými. Vďaka tomu je rúno hebkejšie, jemnejšie, drží tvar, je antialergické a jednotlivé vlákna sa nezlepujú. Prikrývka s týmto vláknom vydrží dlho nadýchaná a výborne izoluje od okolitej teploty. Hodí sa pre milovníkov tepla.

Naša ponuka posteľných súprav

Väčšina vankúšov, ktoré nájdete v našej ponuke, má na boku všitý zips, ktorým si množstvo výplne môžete upraviť podľa svojich potrieb. Môžete vyberať aj medzi rôznou hrejivosťou prikrývok v závislosti na ročnom období alebo vašich zvyklostiach.

Pozrite sa na našu ponuku posteľných súprav a doprajte si komfortný spánok. Ak budete potrebovať pomôcť s výberom, zavolajte na  +421 948 372 362 (pondelok až piatok 9 – 18 hod.), vaše požiadavky si vypočujeme a odporučíme konkrétny výrobok.