Vybavenie postele pre alergikov

Kvalitný zdravý spánok a pohodlie vyžaduje asi každý z nás. Ak ste alergik, sú vaše nároky na zariadenie spálne o to väčšie. Je nutné sa venovať výberu vhodných materiálov, ktoré svojimi vlastnosťami výskyt alergénov obmedzia a zároveň vhodnou údržbou minimalizujú.

Za všetko môžu výkaly roztočov

V spálni sú najčastejším alergénom roztoče. Živia sa predovšetkým vločkami ľudskej kože, ktoré sa v posteli a okolo nej vyskytujú vo zvýšenej miere. Alergické reakcie vyvolávajú tráviace enzýmy týchto pavúkovcov obsiahnuté vo výkaloch. Vdychovaním a kontaktom s pokožkou alebo očnou sliznicou si môžete privodiť zápal očí, vyrážku, nádchu, astmatický problém a pod. V extrémnych prípadoch môže dokonca dôjsť k život ohrozujúcemu alergickému šoku.

Pod posteľ nič nepatrí

 Pri výbere postele pre alergika si všímajte aj jej konštrukciu. Ideálne je posteľ vyrobená z masívu, s kvalitným roštom. Pevná doska totiž neumožňuje matrac vetrať a odvádzať vlhkosť, ktorú roztoče k svojmu životu potrebujú. Rozhodne nepoužívajte úložné priestory pod posteľou ako "perinák". Neprospeje to perinám, ani vám. Hromadí sa v nich prach, ktorý je v spálni nežiadúci  a navyše sa horšie upratuje. Ak môžete, nechajte si pod posteľou voľný priestor. Operte aj poťah matraca.

Operte tiež poťah matraca

Kvalitný matrac vhodný pre alergika by mal mať predovšetkým poťah, ktorý sa dá jednoducho vyzliecť a vyprať. Vyberajte taký, ktorý sa dá prať minimálne na 60°C - to je totiž teplota, ktorá zničí väčšinu nežiaducich roztočov. Poťah matraca by ste mali prať aspoň raz až dvakrát ročne, obracať taktiež. Ak máte vážne alergické reakcie, radšej sa poraďte s vaším lekárom.
Väčšina poťahových látok matracov v našom eshope je podšitá tzv. klimatizačnou vrstvou dutého vlákna, ktorá zaručuje vysokú vzdušnosť, tepelnú izoláciu a hygienu. Vybrané poťahy sú naviac obohatené o prírodné extrakty vo forme nanokapsulí, ktoré pôsobia antibakteriálne.

Aký matrac si vybrať?

Ak kupujete nový matrac pre alergikov, vyberte si matrac s čo možno najväčšou priedušnosťou. Zamedzíte hromadeniu vlhkosti, a tým vzniku plesní, baktérií, výskytu roztočov a následne aj alergických reakcií. Ideálne sú vzdušné zo studenej a viscoelastickej bio peny. Ich otvorená bunková štruktúra zvyšuje odvetrávanie a priedušnosť matraca. Svojou extrémnou vzdušnosťou vynikajú tiež matrace pružinovo-taštičkové. Prevzdušnenie matracov umocňuje unikátna technológia AirForce, keď obe strany matraca dýchajú vo všetkých smeroch. Toto riešenie ponúka maximálne možné prevzdušnenie u penových matracov.

Prikrývky a vankúše sú najlepšie z dutého vlákna

Dôležité sú samozrejme aj prikrývky a vankúše. Najvhodnejším materiálom je duté vlákno, ktoré nepodporuje výskyt roztočov ani iných alergénov. Prikrývky a vankúše vyberajte s veľkou priepustnosťou vzduchu a možnosťou prania, ideálne na 60-95°C. Ak ich vyperiete niekoľkokrát do roka, tak roztočom veľa šancí na prežitie nedáte.