Zaostrené na rošty - a zvlášť tie polohovacie

Aby vám matrac dobre slúžil a dlho vydržal, mal by byť uložený na vhodnom rošte. Rošt slúži nielen ako pružná opora matraca, ale zároveň zaisťuje jeho odvetrávanie. Nevhodné uloženie matraca (na doske) môže spôsobiť splesnivenie, nevhodný rošt deformáciu matraca . Ak navyše vo svojej posteli radi trávite veľa času, či už čítaním kníh alebo iným odpočinkom, zvážte zaobstaranie polohovateľného roštu.

Nechajte matrac dýchať

Skôr sa matrace bežne ukladali na pevnú drevenú alebo umakartovú dosku. V takomto prostredí sa však veľmi dobre darí vlhkosti, plesniam a roztočom. Lepšou možnosťou sú latkové alebo lamelové rošty , ktoré majú väčšinou 28 lamiel uložených v gumoplastových úchytoch.

  • Medzery medzi jednotlivými latkami zaistí dostatočnú cirkuláciu vzduchu, ale zároveň nie sú natoľko veľké, aby na nich matrac trpel.
  • Kvalitné lamelové rošty majú nastaviteľnú tuhosť v oblasti bedier. Posunom gumových jazdcov po zdvojených lamelách ľahko docielite väčšiu pružnosť alebo tuhosť  roštu.

Zažite pohodlný odpočinok v posteli

Určite viete, aké ťažké je nájsť ideálnu polohu pre čítanie v posteli. Aj keď navrstvíme päť rôznych vankúšov, vždy ste v chrbte neprirodzene a nezdravo prehnutý. Jednoduchým riešením sú polohovateľné rošty.

Voliť môžete medzi mechanickými a elektrickým polohovateľnými roštami. Mechanické rošty môžu byť aj výklopné, uľahčia vám tak prístup k vášmu úložnému priestoru pod posteľou.
Výhodou polohovateľných roštov nie je ale len väčšie pohodlie pri odpočinku. Ocenia ich aj osoby s horšou pohyblivosťou alebo starí ľudia. Zvýšením spodnej časti roštu si uľavíte od opuchnutých boľavých nôh.
Na polohovateľné rošty sa však nehodia niektoré matrace, napríklad pružinové alebo matrace s kokosovo - latexovou doskou alebo RE - spájanou penou. O vhodnosti roštu pre váš matrac sa preto vždy radšej poraďte s predajcom.