Prehľadný sprievodca poťahmi na matraci

Matrac vyberáme podľa mnohých parametrov, často však zabúdame na dôležitosť poťahu na matraci. Ovplyvňuje pocit ležania, údržbu matraca a celkovú hygienu lôžka.

Prateľnosť poťahu

Dôležitý parameter poťahu na matrac je jeho prateľnosť. Zamerajte sa, či je poťah snímateľný a v ideálnom prípade deliteľný. To oceníte pri praní, kedy vďaka možnosti rozdeliť ho na 2 časti operiete aj v práčke. Ďalším faktorom je to, na koľko stupňov je možné poťah vyprať.

 • Pri  matracovch pre malé deti je ideálna teplota prania poťahu čo najvyššia (teda aj nad 90 °C).
 • Pri matracoch pre alergikov 60 °C
 • Niektoré poťahy matraca obsahujú pre jeho kopírovateľnosť aj tenkú vrstvu pamäťovej peny. V tomto prípade je maximálna teplota prania do 40 °C.


Priedušnosť poťahu

Optimálne hygienické podmienky i ďalšiu životnosť matraca zaistí priedušný poťah. Poťahy matracov často obsahujú vetracie mriežky, vďaka ktorým je rýchlo suchý i v letnom období, kedy sa viac potíme. Zvlášť vhodný je poťah s vetracími mriežkami pre tých, ktorí sa viac potia.

Thermo & Air Control - mriežka v poťahu skvele spolupracuje s jadrom matraca. Zaisťuje termoreguláciu a obmedzuje potenie. Pomáha udržať lôžko suché a hygienicky čisté.


Poťah matraca pre alergikov

Poťah pre alergikov by mal byť priedušný, ľahko snímateľný a prateľný. Na trhu existuje aj špeciálny poťah s technológiou Aegis, ktorý má antibakteriálne a protiroztočové vlastnosti, zamedzuje tvorbe živného prostredia pre roztoče a je prevenciou vzniku plesní. Pri alergiách na roztoče a prach je vhodné navyše zaobstarať aj chránič matraca

 

 

POŤAH AEGIS (60 °C)

 • Vysoký podiel prírodných vlákien Tencel®/viskóza (49 %) s povrchovou úpravou Aegis™ (antibakteriálne a protiroztočové vlastnosti, zamedzuje tvorbe živného prostredia pre roztoče a je prevenciou vzniku plesní). astmati Predurčuje matrac ako najlepšiu voľbu pre alergikov a astmatikov. Prešívaný klimatizačnými vrstvami dutých vlákien.

Prateľnosť: 60 °C

Matrace s poťahom Aegis: 

Dáša Tropico - Skvelý pružný a odolný ortopedický matrac bez lepidiel. Vzdušný spoj, vynikajúca pena so zónovou konštrukciou, rozdielnou tuhosťou strán a ramenných zón predurčujú matrac pre široké použitie od detí až po seniorov, vrátane náročnejších spáčov.

Klára Tropico - Špičkový celolatexový matrac strednej tuhosti. Záruka 5 rokov.

Super Fox Blue -Odolný a vzdušný matrac s vynikajúcimi termoregulačnými účinkami. Skvelá voľba pre astmatikov a alergikov. Záruka 6 rokov. Thermo & Air Control - mriežka v poťahu.

Alpine Blue Air - Perfektne vzdušný matrac zo studenej peny s dvoma funkčnými stranami - tuhší latexový a mäkší pamäťový. Prepracovaný ortopedický zónový systém podopiera telo a uvoľňuje unavené svalstvo v každej polohe, po celú noc. Záruka 7 rokov. Thermo & Air Control - mriežka v poťahu

Latex Supreme - Luxusný celolatexový matrac s prevzdušňujúcimi kanálikmi usporiadanými do 7 anatomických zón. Záruka 5 rokov.

Swisslab Big Boy - Pohodlie pamäťovej (visco) peny na oboch stranách (tuhšia a mäkšiea). Tuhá, ale vždy pohodlná, priedušná, antibakteriálna. Nosnosť až 180kg a záruka 6 rokov. Thermo & Air Control -mriežka v poťahu.

POŤAH KAŠMÍR PLUS (60 °C)

 • Hodvábne jemný a odolný poťah s vysokým podielom prírodných vlákien. Vďaka vysokému podielu viskózy a kašmírovému vláknu ponúka vynikajúce termoregulačné schopnosti pre komfortný spánok a obmedzenie potenia.
  Zloženie: 51% polyester, 48% viskóza, 1% kašmír.

Prateľnosť: 60 °C

Matrace s poťahom Kašmír: 

Romantika Kašmír - Vysoký robustný, ortopedický matrac s vysokou nosnosťou a tuhosťou - zvýšená opora pri vstávaní. Vhodná pre alergikov. Záruka 5 rokov.

Tropico Kolos -Výborne vzdušný, nelepený masívny matrac s vysokou nosnosťou (200kg) a stabilitou konštrukcie v prateľnom poťahu. Záruka 6 rokov.

Tropico Heureka Plus - Obľúbený ortopedický tuhší matrac s nosnosťou až 135 kg. Záruka 5 rokov.

 

POŤAH SILVER LINE (60 °C)

 • Odolný a komfortný poťah s vynikajúcou ventiláciou. Zaisťuje vzdušnosť, hygienu a termoreguláciu.

Prateľnosť: 60 °C

Matrace s poťahom Silver Line: 

Tropico Enigma -Komfortný 20 cm vysoký matrac s prateľným poťahom. Obojstranné prevedenie, 7 zón. Ortopedická, anatomická, hygienická.

 

POŤAH CRISS CROSS (40/60 °C)

 • Poťah Criss-Cross presne kopíruje tvar matraca a krivky vášho tela. Vyrobený je z prírodných vlákien Lyocell (prírodná hebkosť, jemnosť a priedušnosť), elastanu (perfektná pružnosť a tvarová stálosť) a polyesteru (ľahké pranie, pevnosť, odolnosť). Vďaka zipsu na spodnej strane matraca je ľahké dvojdielny poťah sňať a prať (60 ° C) alebo čistiť. Spodná strana je navyše opatrená protišmykovou úpravou Anti-Slip (prateľná na 40°C) - matrace Curem sú tak vhodné prakticky pre akékoľvek základne postelí, vrátane kontinentálnych. 

  Alergici uvítajú okrem jednoduchej údržby aj úpravu vlákien technológiou Saniguard, ktorá potláča výskyt baktérií, pachu a plesní, čím výrazne redukuje výskyt roztočov a väčšiny ďalších nežiaducich alergénov.

Prateľnosť: (1/2 poťahu na 40°C a 1/2 poťahu na 60 °C)

Matrace s poťahom Criss Cross: 

Curem C 3000 HY - Pohodlný, pevný a pružný luxusný pamäťový matrac Curem - podoprie aj robustné postavy. Telesný aj duševný pocit stavu beztiaže, pohodlia a odľahčenia tela. Matrac so zvýšenou odolnosťou, tuhosťou a pružnosťou vďaka použitiu 1 pamäťovej, 1 hybridnej (vzdušnosť, pružnosť, odolnosť) a 1 pružnej peny. Záruka 10 rokov.

Curem C 3500 - Vysoký matrac s unikátnou vysokoobjemovou penou Curemfoam™. Najtuhšia z radu Curem. Dokonale okopíruje telo a poskytne mu vynikajúcu podporu. Záruka 10 rokov.

Curem C 4500 - Poddajný matrac Curem strednej tuhosti, ktorý dokonale okopíruje telo. Záruka 10 rokov.

Curem C 7000 XD - Inovatívna 4-vrstvová konštrukcia s vrstvou vzdušnej peny XDURA®. Nevídaná termoregulácia a nosnosť až 150 kg. Záruka 10 rokov.

 

POŤAH TENCEL (60 °C)

 • Odolný snehovo biely poťah s prírodnými vláknami Tencel®/viskóza (30 %), prešitý extra silnou klimatizačnou vrstvou dutých vlákien. Skvele odvádza pot a ľahko sa zbavuje vlhkosti. Vhodná voľba pre alergikov a astmatikov.

Prateľnosť: 60°C

Matrace s poťahom Tencel: 

Tropico Amundsen - Obojstranný matrac so zvýšenou tuhosťou. Vďaka kombinácii pien vo vlnách má perfektné ortopedické vlastnosti (rozloží hmotnosť do jadra matraca). Záruka 5 rokov.

Super Fox Cloud - Machovo mäkká a vzdušná gélová pena GelTouch pre spánok bez prehrievania. Záruka 6 rokov. Thermo & Air Control - mriežka v poťahu.

Austin Air Latex - Pružinový matrac s vysokým počtom taškových pružín a ložnou plochou z latexu. Záruka 7 rokov. Thermo & Air Control - mriežka v poťahu.

Austin Air Visco - Pamäťová a studená pena na ložnej ploche prináša svalovú relaxáciu a úľavu kĺbom. Jadro z taškových pružín MultiPocket s vysokou bodovou elasticitou. Záruka 7 rokov. Thermo & Air Control - mriežka v poťahu.

Austin Air GelTouch - Unikátna Hybridná pena GelTouch a studená pena na ložnej ploche prináša svalovú relaxáciu a úľavu kĺbom pri zachovaní vysokej miery priedušnosti. Vhodné aj pre osoby, ktoré sa viac potia. Záruka 7 rokov.Thermo & Air Control - mriežka v poťahu.

 

POŤAH THERMO (60 °C)

 • Jedinečný termoregulačný poťah s prírodnými vláknami Tencel® Lyocell® (32 %) a 3D paropriepustnou mriežkou udržuje stabilnú teplotu lôžka. Perfektná voľba proti poteniu. Poťah je príjemný na dotyk a veľmi odolný. Je prešívaný klimatizačnými vrstvami dutých vlákien.

  Prateľnosť: 60 °C

Matrace s poťahom Thermo:   

Swisslab Active - Špičková pamäťová pena a GelTouch pena v robustnej konštrukcii s výbornými ortopedickými vlastnosťami. Záruka 8 rokov. Thermo & Air Control - mriežka v poťahu.

Kolos Bio Ecology - Obojstranný matrac s bio a gélovou hybridnou penou. Robustný partnerský matrac s veľkým rozdielom v tuhosti strán. Záruka 6 rokov. Thermo & Air Control - mriežka v poťahu.

Tropico Šárka -Detský matrac so vzdušným latexom, pružnou studenou penou a prešívaným poťahom prateľným na vyvárku. Rozdielna tuhosť strán.

 

POŤAH MEDICOTT SILVERGUARD® (95 °C)

 • Antibakteriálny poťah s bavlnou (35%) s účinnou zložkou Medicott, ktorá zabraňuje vzniku plesní a prežitiu prachových roztočov, a antibakteriálnou zložkou SilverGuard®, ktorá využíva striebro na trvalú sviežosť a hygienu počas spánku. Eliminuje baktérie spôsobujúce zápach. Pri pravidelnej údržbe je zaručený dlhodobý účinok.

Prateľnosť: 95 °C

Matrace s poťahom Medicott Silverguard:  

Swisslab Natur -Špičkové najmodernejšie peny, konštrukcia ortopedického jadra v robustnej konštrukcii. Záruka 8 rokov. Thermo & Air Control - mriežka v poťahu.

 

POŤAH WELLNESS (60 °C)

 • Dizajnovo prepracovaný poťah s funkciou odvodu statického náboja pre hlboký spánok. Je veľmi jemný a vďaka originálnemu prešitiu dobre drží tvar.

Prateľnosť: 60 °C

Matrace s poťahom Wellness:  

Super Fox Visco - Najpredávanejší matrac s pamäťovou penou. Odľahčí kĺbom a poskytne chrbtici potrebnú oporu. Záruka 6 rokov. Thermo & Air Control - mriežka v poťahu.

Arabela - Vzdušný matrac s taškovými pružinami, studenou penou a kokosovou výstuhou na tuhšej strane. Vďaka tomu, že každá tašková pružina reaguje samostatne, matrac dokonale kopíruje a podopiera telo. Záruka 5 rokov.

Arabela Hard - Tuhší variant obľúbeného matraca Arabela s taškovými pružinami, jedinečnou hybridnou penou a kokosovou výstuhou na oboch stranách. Záruka 5 rokov.

POŤAH BAMBOO (60°C)

 • S povrchovou úpravou s hygroskopickými a antibakterialnými účinkami. Pomáha zabraňovať vzniku plesní a alergénov. Veľmi vhodný pre osoby s vyššou potivosťou a pre alergikov.

Prateľnosť: 60 °C

Matrace s poťahom Bamboo:  

Kontakt Bambus - Ortopedický matrac s taštičkovými pružinami a antialergickým poťahom s povrchovou úpravou BAMBOO vhodný pre alergikov. Záruka 3 roky.

 

MIKROFÁZA (95 °C)

 • Príjemný poťah podšitý klimatizačnými vrstvami dutých vlákien. Prateľný na vyvárku pre maximálnu čistotu a hygienu lôžka.

Prateľnosť: 95°C

Matrace s poťahom Mikrofáza:  

Tropico Petra - Ideálne do detských izbičiek, poschodových postelí, pri ktorých nie je možné použiť kvôli bočnej zábrane vyšší matrac.

Vojta - Matrac do detských postieľok zo studenej peny s prateľným poťahom na 95°C. Bez lepidiel. Záruka 3 roky.

Vojta TravelČeský cestovný matrac pre bábätká.

 

POŤAH RELAXTIC (60 °C)

 • Odolný a príjemný na dotyk, prešitý klimatizačnou vrstvou dutého vlákna. Vysoká absorpcia vlhkosti a jej rýchle odparenie. Zaistí vzdušnosť, hygienu, termoreguláciu.

Prateľnosť: 60°C

Matrace s poťahom Relaxtic:  

Riviera Plus -Obojstranný matrac s rozdielnou tuhosťou a profiláciou strán. Prateľný poťah. Záruka 3 roky.